Дайте волю своїй правій півкулі мозку

Привіт-привіт усім читачам блогу Вивчай!  

BrainСьогодні кортить поділитися з вами деякими власними думками щодо методів і способів вивчення іноземної мови взагалі та англійської зокрема.

На вихідних вперше відвідала Psychology Club, члени якого збираються в Києві кожну неділю в одному з кафе за адресою бульвар Шевченка, 33. На жаль, не знайшла групи на Facebook, тому не можу дати ніякої додаткової контактної інформації.

В клубі збираються люди різного віку і різних галузей діяльності. Усіх їх об'єднує один спільний інтерес — англійська мова. Оскільки саме носій мови (американець, який наразі за межами України) заснував дану групу і координував її активність довгий час, група стала відома і популярна для багатьох киян, які бажають вдосконалювати і практикувати спілкування англійською мовою. Цього разу українці-члени групи були щасливі мати у своїй команді декількох носіїв мови, один з яких, Brian (Браєн), викладач англійської родом з Канади, брав участь в обговоренні та направляв його в потрібне русло особливо активно.

В кінці зустрічі ми з Браєном розговорилися про методи вивчення англійської та їхню ефективність. Прийшли до висновку, що подібні клуби обговорення, безперечно, мають певну користь, але малоефективні для тих учасників, чий рівень англійської не дозволяє вільно розмовляти, і хто робить багато помилок. Через те, що в обговоренні взяли участь близько 20 чоловік, ніхто не виправляв помилки одне одного. Якщо Браєн, наприклад, і помічав усі помилки, фізично він просто не міг вказувати на помилки кожного, особливо коли це вимагало постійного перебивання ходу думок учасників.

Крім того, Браєн коротко розповів про свої методи викладання англійської (живе він зараз, в основному, в Індонезії, де і викладає).  Головне, як помітив вчитель-канадець (і я з ним повністю погоджуюся, особливо з власного досвіду), для максимально ефективного запам'ятовування слів і виразів іноземною мовою, а також для їхнього відтворення під час спілкування, необхідно розслабити мозок і не перенапружувати процес мислення (думання). Точніше - don't overthink. Тим, хто лише починає вивчати іноземну мову, зробити це буде легко, адже їхній мозок ще не “заражений” шкільними поясненнями побудови речень і вживання форм часу. Просто представте себе дитиною, яка робить перші кроки і вивчає перші слова від мами, тата і всіх оточуючих. Вивчаючи мову, треба намагатися максимально використовувати свою праву півкулю мозку, яка "відповідає за образне сприйняття, цілісність, просторове мислення, архаїчні мовні форми , музику, запахи, зразки, цілісну картину світу, мислення аналогіями, символіку, синтез та інтуїцію" (цитата з http://itstechnology.ru/page/logika-chi-intuyicija-navishho-rozvivati-pravu-pivkulju). Для цього можна попередньо виконати певні вправи для її “активізації” — наприклад, помалювати чи послухати музику, відключити думки від нюансів граматики.

Як пояснив мені Браєн, перед тим, як починати сам процес навчання, він працює з учнем над розслабленням мозку останнього, а вже потім шляхом повторень елементарних фраз, спокійних розмов, проходження спеціальних комп'ютерних вправ навчає мові. Така методика викладання Браєна має чудові результати: люди, які до цього взагалі не знали англійської, починають розмовляти на базовому рівні через тиждень-два.

Отже, такі висновки я для себе зробила, після відвідання Psychology Club:

 • участь в обговореннях будь якого з discussion clubs іноземною мовою приносить значний ефект тільки тоді, коли рівень мови учасника вже достатній для того, щоб розмовляти без граматичних помилок і заглиблюватися безпосередньо в саму проблематику обговорення;
 • вивчення іноземної мови ефективне тоді, коли знавець мови, бажано його носій, постійно виправляє помилки учня, а учень їх потім вже не повторює (принаймні намагається це робити);
 • вивчаючи мову, не треба шукати в ній математико-граматичних формул, а бажано просто підсвідомо запам'ятовувати те, як говорять носії цієї мови. Необхідно дати волю своїй правій півкулі мозку!

На завершення цього поста дозволю провести паралелі між зробленими мною висновками і вивченням англійської мови в мовних школах Каліфорнії, США.

 • Вчителі-носії мови мовних шкіл на уроках весь час виправляють помилки учнів, причому даючи при цьому багато прикладів, і не проводячи паралелі з рідною мовою учня. Останнє може страшенно заплутувати учня, перенапружуючи його процес мислення.
 • В мовних школах навіть коли пояснюють граматичні нюанси, пояснюють їх з точки зору мислення носія мови, а не учня.
 • Перебування далеко від дому в мовному середовищі дозволяє вивчати мову і в позаурочний час: під час спілкування з вчителями, учнями з інших країн, з незнайомими привітними каліфорнійцями в громадському транспорті, на пляжі, в парку тощо. І, звичайно, з членами сім'ї, в будинку якої учень проживає. Під час такого спілкування працює саме права півкуля мозку, мимовільна та емоційна види пам'яті.

Існує безліч різних методів, способів і місць вивчення англійської мови - як і безліч характерів і темпераметрів людей. Тому який з них використати - вибирати вам. Головне, щоб ці метод, спосіб та місце працювали на вас з максимальною ефективністю.

Удачі!

Юля

P.S.

Фото взяте на сайті Institute for Working Futures, за електронною адресою http://www.marcbowles.com/courses/adv_dip/module9/chapter9/amc9_ch9six2.htm.

Знайомство. І...Як добратися до Starbucks. Частина перша

Давайте спочатку познайомимося. Блог, в основному, буду вести я — Юля Кобук, http://ua.linkedin.com/in/yuliakobuk, партнер агенції Вивчай!. Сподіваюся, що пости блогу стануть незамінним інформаційним довідником і для тих, хто хоче повчити англійську мову саме в Каліфорнії, і для тих, кому просто цікаві Америка, США, Каліфорнія, Силіконова долина, Сан-Франциско...  

Ваші коментарі до постів, як то кажуть, are welcome! Задавайте питання, коментуйте те, що подобається і НЕ подобається, доповнюйте інформацію і просто діліться досвідом — з агенцією Вивчай! і усіма її клієнтами/партнерами/друзями.

Ну що ж, поїхали!

Першу серію постів блогу вирішила присвятити питанню, як на мене, важливому для всіх, хто збирається навчатися чи вже навчається саме в Силіконовій долині Каліфорнії -  способи і засоби переміщення по Силіконовій долині, а також використання при цьому допоміжних Інтернет-технологій.

Згадую свої перші дні в долині: на наступний день після прибуття придбали (з чоловіком) мені велосипед, а ще через день цей велосипед вже був у велосипедному вагоні (bike car) поїзда Caltrain. Ми їхали в Сан-Франциско. У-ху-ху! Але про все по-порядку.

Отже, в Силіконовій долині можна пересуватися такими основними засобами транспорту (у додачу до ніжечок, звичайно):

 • автомобіль

 • поїзд Caltrain

 • легка залізниця (швидкісний трамвай) - light rail

 • велосипед

 • автобус

 • таксі

 • шатл (shuttle)

Який саме вид транспорту використовувати для тої чи іншої поїздки і взагалі для пересування по Силіконовій долині — вибір за вами. Ваше рішення буде залежати від наступних основних факторів: а) розмір запланованих витрат на проживання в Каліфорнії під час навчання; б) відстань, яку ви збираєтеся подолати протягом тієї чи іншої подорожі; в) час, який ви маєте у розпорядженні для поїздки; г) рівень комфорту транспортного засобу.

Проте, вважаю, перед тим як переходити конкретно до кожного виду транспорту окремо, буде доречним розглянути особливості і необхідність використання Інтернет-карти Google, http://maps.google.com, в Силіконовій долині та й в США взагалі. Для одних ця порада може здатися ну дуже смішною і непотрібною (в наш час і таке вчити!), для інших — надзвичайно корисною. Адже в Україні зазвичай користуються картами інших Інтернет-компаній — як через незнання елементарної англійської, так і через недосконалість в Україні самої карти. Тому все таки дам декілька дуже банальних порад. 

В США різноманітні додатки карти (applications) гарно розвинені і прекрасно інтегровані. Ввівши адреси (чи просто точну назву і місто) місця відправлення і місця прибуття в спеціальних рядках вводу, ви отримаєте не просто позначення шляху на карті, а різні варіанти шляху для різних видів транспорту, та ще й приблизний час, який має бути витрачений вами на дорогу. Наявність варіантів шляху дуже важлива: не всі швидкісні дороги, хай-веї (highways і expressways), мають доріжки для велосипедистів (bike lanes), а тому якщо ви добираєтеся кудись саме на велосипеді, їздити по таких дорогах дуже небезпечно. А вказівка на час, що має бути витрачений на дорогу, дозволить вам ефективно спланувати свою поїздку з точки зору співвідношення ціна-час.

Припустимо, що вам після занять у школі Language Pacifica треба зустрітися з другом у даунтауні міста Маунтин В'ю (Mountain View). Припустимо, що ви зустрічаєтеся у кафе Старбакс (Starbucks), що на Кастро стріт (Castro Street), 750. Як дізнатися де це, якщо ви і в Маунтин В'ю раніше не були. Дуже просто: йдете на www.maps.google.com; натискаєте Get Directions зліва, вводите адресу школи (585 Glenwood Avenue, Menlo Park, CA 94025)  і адресу ресторану відповідно (перед тим, звичайно, уточнивши адресу у друга)  (750 Castro Street, Mountain View, CA  94041-2015); натискаєте Get Directions — і отримуєте різні варіанти шляху і час на поїздку. 

Google maps shot

Як видно в даному випадку, Google повідомляє, що на авто ви доберетеся з Менло Парк до місця зустрічі в середньому за 18 хв; пішки + Caltrain — 30-40 хв. (тут головне встигнути на правильний потяг); на велосипеді — близько 50 хв; ну і, найдовше звичайно, пішки — 2 год 40 хв. При цьому технології Google map дозволяють роздивитися фасад будівлі-місця зустрічі і вулицю, на якій вона знаходиться (див. нижче), а також фото кожного повороту в разі добирання, наприклад, на велосипеді чи авто. 

Google maps shot

Використання карти особливо допомагає при поїздках на довгі відстані на автомобілі, якщо у вас немає навігатора (хоча без нього буде складно). В Каліфорнії прекрасні дороги, добре розвинена система високошвидкісних хай-веїв - freeways, а тому дуже просто в дорозі, орієнтуючись лише на дорожні знаки, не встигнути взяти потрібний поворот. Дослідження маршруту перед поїздкою на карті Google дозволить відмітити усі потрібні повороти, подивитися їхні фото, а також побачити приблизний час подолання відстані від одного повороту до іншого.

Google maps shot

Послухати і подивитися відео-ролик про використання Google maps можна на YouTube тут і тут.

А ще про створення власних карт тут .

Я особисто навчилася добре користуватися Google maps лише під час перебування в Силіконовій долині. Куди б я не ходила пішки чи не їздила — на велосипеді, Caltrain чи light rail (автомобіль ще не воджу) — завжди заздалегідь досліджувала свій маршрут і розраховувала, як швидше, легше і безпечніше дібратися  в те чи інше місце. При потребі роздруковувала карту. Програма Google maps стала моїм близьким і вірним другом, чого і вам бажаю.

Далі буде.

Юля

RSS (Opens New Window)