Франція – традиційно приваблива країна для отримання освіти за кордоном, яка відповідає найвищим світовим стандартам. Франція стабільно займає III місце у списку ЮНЕСКО серед найбільш популярних країн для міжнародних студентів. У 2015 році країна прийняла близько 300 тис. міжнародних студентів, поступаючись лише США та Великій Британії.

Відповідно до рейтингу QS World University Rankings у 2015-2016 роках до списку топ-200 ВНЗ світу увійшли 5 французьких університетів, 4 з яких розташовані в Парижі: Ecole normale supérieure, Ecole Polytechnique, Université Pierre et Marie Curie (UPMC) і Ecole Centrale de Paris та один у м. Ліон, École Normale Supérieure.

Париж вже п'ять років поспіль (станом на 2016 рік) визнається найкращим містом для студентів у світі на основі сукупної оцінки за такими показниками як рейтинг міста, кількість представлених національностей серед студентів, бажання студентів тут навчатися, активність роботодавців і вартість життя. Іншими популярними студентськими містами Франції є Тулуза (Toulouse), Ліон (Lyon), Лілль (Lille), Марсель (Marseille), Монпельє (Montpellier) і Страсбург (Strasbourg).

Переваги отримання вищої освіти у Франції

Структура системи вищої освіти Франції

Державні університети Франції

"Вищі школи" та їх особливості

Вступ до вищих навчальних закладів Франції

Тести на підтвердження рівня французької мови

 

Чому варто їхати отримувати вищу освіту до Франції:

 • високі стандарти навчальних програм і професійні викладачі;
 • можливість розпочати навчання на бакалаврській програмі одразу після закінчення 11 класів української школи;
 • зарахування до державних університетів без іспитів (єдина умова – високий рівень володіння французькою мовою — сертифікати мовних тестів DELF B2/ DALF C1-C2 або TCF-DAF);
 • рівні права для громадян Франції та іноземців на отримання безкоштовної освіти в державних університетах (сплачуються лише щорічні реєстраційні збори у розмірі 300-700 євро залежно від навчального закладу);
 • можливість офіційного підробітку до 20 годин на тиждень під час навчання і до 40 годин на тиждень під час канікул;
 • різноманітні знижки й пільги під час навчання (проїзний на транспорт, повернення до 40% коштів, витрачених на оренду житла);
 • можливість подорожувати країнами Шенгенської зони;
 • високі шанси знайти роботу після закінчення навчання.

Структура вищої освіти Франції є класичною для країн Європи і має три ступені:

 • бакалавріат (Licence) — 3 роки навчання;
 • магістратура (Master) — 1-2 роки навчання залежно від програми і напрямку освіти;
 • докторантура (Doctorat) — навчання до 3 років, в тому числі захист дисертації.

Академічний рік у французьких вишах складається з двох семестрів. Набір студентів проходить раз на рік із початком навчання у вересні або жовтні залежно від університету. Щоб отримати повну вищу освіту, студент має вчитися 4-5 років, проте деякі спеціальності потребують довшого терміну навчання. Наприклад, студенти-медики навчаються від 5 до 11 років (залежно від напрямку).

Всі вищі навчальні заклади Франції поділяються на два типи: державні університети (Universités Publics) і так звані "вищі школи" (Grandes Ecoles/ Ecoles Supérieures).

Державні університети Франції (їх близько 80 по всій країні) відомі тим, що студенти до них не вступають, а "записуються". Законодавство Франції чітко визначає право кожного студента, який має атестат про завершену середню освіту, незалежно від його національності, бути прийнятим на І курс обраної ним спеціальності без додаткових іспитів. Власне відбір відбувається безпосередньо під час першого року навчання на основі рейтингу успішності або за результатами спеціалізованих іспитів в кінці року (зокрема, для студентів медичних спеціальностей). Результатом такого відбору є відсіювання до 50-60% студентів, які були прийняті на І курс навчання.

Цікавою особливістю навчання у Франції є можливість вільно переходити з одного університету в інший протягом всього періоду навчання. Фактично, щороку можна переходити в інший університет на споріднену спеціальність без складання іспитів. Студенти, які хочуть повністю змінити напрям навчання, при переході в інший університет мають скласти академічну різницю.

Навчання в державних університетах дуже доступне за вартістю. На початку кожного навчального року студенти сплачують лише "реєстраційні внески" у розмірі 300-700 євро за користування навчальною базою, бібліотекою, лабораторіями університету.

"Вищі школи" вважаються більш престижними навчальними закладами, а навчання тут зазвичай більш якісне і вузькоспеціалізоване. "Вищі школи" можуть бути як державними, так і приватними (в основному навчають за програмами напрямків бізнес, економіка, мода і мистецтва).

"Вищі школи" поділяються на декілька типів залежно від спеціалізації: вищі інженерні школи, вищі педагогічні школи, вищі військові школи, вищі комерційні школи і школи управління, вищі ветеринарні школи та інші. Вищі комерційні школи часто є єдиним можливим шляхом отримання престижного диплому в сфері бізнес-менеджменту, а також диплому магістра ділового адміністрування (MBA) у Франції. Найвідомішими комерційними школами є НЕС Paris, INSEAD, ESSEC. Серед державних університетів програми МВА пропонує Université Paris-Dauphine (Париж).

Студенти "вищих шкіл" можуть також обрати між навчанням французькою і англійською мовами (англійською пропонується близько 600 програм).

Навчання у "вищих школах" платне і залежно від форми власності (державна або приватна) коливається від 2 до 25 тис. євро на рік. Проте, випускники "вищих шкіл" мають набагато більше шансів знайти високооплачувану, престижну і перспективну роботу в майбутньому.

 Вступ до вищих навчальних закладів Франції

Українські студенти, які хочуть вступити на І або ІІ курс бакалавріату державного університету, мають обрати 3 навчальні заклади і надіслати пакет документів через представництво урядової французької організації Campus France до 31 січня того року, в якому планують розпочати навчання. Подавати документи можна лише на програми одного напрямку (право, економіка, література, інженерія тощо). Якщо атестат ще не отримано, подається виписка з оцінками на останні 5 семестрів навчання. Вступники на ІІ курс навчання мають додатково до атестату про завершену середню освіту подати відомість з оцінками за перший рік навчання в Україні.

Для вступу на ІІІ курс бакалавріату або на магістерську програму, необхідно контактувати з навчальним закладом напряму (можна обрати будь-яку кількість навчальних закладів). Строки подачі документів визначають власне навчальні заклади. Такі студенти, окрім наявних документів про отриманий рівень освіти, подають також детальне резюме і мотиваційний лист. Отримавши всю необхідну інформацію від апліканта, обраний університет пропонує йому відповідний курс навчання, іноді висунувши певні додаткові умови (обов'язкове відвідування додаткових занять, сертифікат зі знання мови, надолуження різниці з певних академічних предметів тощо).

Для того, щоб бути зарахованим на навчання до "вищої школи", випускники середніх шкіл (і французи, і іноземці) мають навчатися протягом двох-трьох років на підготовчих курсах. Подати заявку на вступ до "вищої школи" можна з січня по березень. Ті, хто вже мають ступінь бакалавра або магістра,додаткової підготовки не потребують.

Директор закладу разом із викладачами проводять суворий відбір лише найкращих кандидатів, які потім можуть бути запрошені на співбесіду або на додаткові тестування. Структура підготовчих програм передбачає ряд доволі складних іспитів, за результатами яких відбирають винятково найсильніших і найталановитіших студентів. Основний курс навчання у "вищій школі" триває три роки. Випускники таких закладів одразу отримують ступінь магістра.

 

Тести на підтвердження рівня французької мови

Для того, щоб вступити до омріяного французького вишу, в першу чергу, необхідно підтвердити свій рівень володіння французькою мовою. Французькі університети приймають результати наступних іспитів:

 • TCF-DAP (Test de connaisance du français – Demande d'admission préalable) – спеціалізований тест з французької мови Міністерства вищої освіти та досліджень Франції для тих, хто вступає на перший курс бакалавріату французького університету. Тест складається з перевірки розуміння усної мови, знання граматики і лексики, розуміння письмової мови та аргументованого есе. Всіх кандидатів оцінюють за шкалою від А1 до С2 (успішна оцінка — В2 і вище).
 • DELF B2/ DALF C1-C2 — Диплом середнього і поглибленого курсу французької мови — це дипломи, що видаються Французьким Міністерством національної освіти. Вони створені спеціально для іноземців і дають змогу оцінювати загальний рівень знання мови. Під час тесту відбувається перевірка чотирьох основних мовних навичок: читання, говоріння, аудіювання і письма.
 • TAGE-MAGE (Test d'Aptitude aux Etudes de Gestion, французький аналог тесту GMAT) — тест для студентів, які бажають навчатися на магістерських програмах економічного та бізнес спрямування у французьких вищих навчальних закладах. Тест складається з 90 запитань, а його результат оцінює рівень аналітичного письма апліканта, рівень його логічного мислення і здатність вирішувати типові завдання з математики та економіки.